2.3.2023 Redakce 2 minuty čtení

Webinář: Co nabízí cirkulární ekonomika průmyslu

Tématem dalšího webináře Komerční banky z konce února byla cirkulární ekonomika z pohledu výzev a příležitostí pro české (nejen) průmyslové...

Webinář: Co nabízí cirkulární ekonomika průmyslu

Webinář: Co nabízí cirkulární ekonomika průmyslu

Co je to cirkulární ekonomika?

Základní principy cirkulární ekonomiky vysvětlila Laura Mitroliosová, CEO CIRA Advisory, poradenské společnosti v oblasti cirkulární ekonomiky a udržitelnosti. V českém prostředí je pořád zakořeněná představa, že cirkulární ekonomika je jenom o odpadech. Laura Mitroliosová uvedla, že potenciál cirkulární ekonomiky v průmyslu je mnohem širší. Zahrnuje tak široké oblasti, jakými jsou ekodesign, digitalizace, inovativní materiály, nové byznys modely či dekarbonizace. Navíc má cirkulární ekonomika i silný sociální rozměr (tzv. „S” pilíř v rámci framworku ESG). Laura Mitroliosová v závěru prezentace uvedla několik případových studií zavedení cirkulární ekonomiky do byznys modelů, s nimiž se v praxi setkala u firem jako IKEA, SKANSKA, ŠKODA AUTO, Plzeňský prazdroj a další.

Jak financovat cirkulární procesy ve firmě?

Jaké možnosti financování dnes nabízí banky průmyslovým podnikům pro rozvoj cirkulární ekonomiky? Tuto otázku zodpověděl Radek Pollák z Komerční banky, oddělení Korporátního a municipálního bankovnictví. Hlavním nástrojem financování cirkulárních opatření ve firmách zůstávají dotace.

Cirkuální dotace lze získat hlavně na projekty související s úsporami energií, efektivním nakládáním s odpady a vodou, digitalizací a výzkumem. Oblast energetiky samozřejmě zahrnuje kromě projektů úspor energií také dotace na stavbu obnovitelných zdrojů (fotovoltaika střešní i zemní; rekuperace; tepelná čerpadla; kogenerace; biomasa; vodní, geotermální a větrné elektrárny). Radek Pollák nezapomněl zmínit i příklady z praxe Komerční banky, které ukazují, že výše dotace se může dostat až na hodnotu 26 mil. korun.

LEGO: cirkulární principy v praxi globální firmy 

Bedřich Doležal z LEGO Production, Global Operations Director, vysvětlil, že ve společnosti LEGO probíhají stovky ESG projektů. V rámci globálních cirkulárních projektů zmínil např. zavádění kostiček z recyklovaných PET lahví a změny v obalových strategiích včetně zavádění papírových obalů. Bedřich Doležal vysvětluje, že změna balících materiálů ve firmě, jako je LEGO, není vůbec triviální záležitostí. Má obrovský dopad na celou logistiku – musí např. dojít k zásadním úpravám skladovacích prostor.

A mnoho dalších zajímavých a užitečných informací zaznělo v rámci dalšího dílu série webinářů, které pořádá Komerční banka, a vy si ho můžete poslechnout zde.